בפעם השלישית: טיפול של פלוריסטם הציל חיי חולה עם כשל חמור במח העצם

12:09  5/9/12  רקפת סלע  [קו מנחה]
עוד הישג לחברת תאי הגזע הישראלית פלוריסטם. החברה הודיעה היום (ד') כי תאי גזע מהשלייה שפיתחה הוזרקו בהצלחה בחולה שלישי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. בכך סיכמה החברה בהצלחה סדרה של שלושה טיפולי חמלה מצילי חיים שניתנו באישור ועדת הלסינקי של משרד הבריאות.

חולה בסרטן הדם, בן 45 מרומניה, קיבל את הטיפול כמוצא אחרון לאחר שמח העצם שלו נהרס כתוצאה מהטיפולים, ואחרי שהשתלת מח עצם מתורם שבוצעה כ-5 חודשים קודם לכן נכשלה. בעקבות ההזרקה של תאי הגזע מהשלייה חל שינוי בתפקודו והוא שוחרר מבית החולים.

התאים הוזרקו לחולה בהזרקה תוך שרירית, בשתי מנות, בהפרש של שבוע זו מזו. לא נצפו תופעות לוואי מקומיות או מערכתיות בעקבות ההזרקה. נציין כי זוהי הפעם השלישית בה התאים הצילו את חייהם של חולים שסבלו מכשל חמור במח העצם (קודם הוזרקה התאים לילדה בת 7 שסבלה ממח עצם אפלסטי ולאישה חולת סרטן מסוג לימפומה).

נזכיר כי בשבוע שעבר הודיעה פלוריסטם כי הגישה לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) את המסמכים הנדרשים על מנת להעניק לתאי הגזע מהשלייה שפיתחה מעמד של תרופת יתום לטיפול באנמיה אפלסטית, לאחר שטיפלה בהצלחה בילדה בת 7 שסבלה מהמחלה. שוק השתלות מוח העצם מוערך בכ-1.3 מיליארד דולר בשנה בארה"ב בלבד.

זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטם, אמר היום: "אנו גאים מאוד שכל העבודה הקשה, המחקרים והניסויים שערכנו בתאי הגזע מהשלייה שלנו תורמים עכשיו להצלת חייהם של חולים קשים אלה. בנוסף, משלושת הטיפולים אנו למדים שלתאי הגזע מהשלייה יש פוטנציאל לתמוך בהשתלות מח עצם מתורם זר, כמו אצל החולה הנוכחי, והן בהשתלות שמקורן בחולה עצמו כמו בחולת הסרטן עליה דיווחנו לפני כחודשיים".

פרופ' ראובן אור, מנהל מחלקת השתלת מח עצם ומחלקת סרטן אימונולוגיה במרכז הרפואי הדסה, שהוביל את המחקר אמר: "בתום שלושה טיפולים מוצלחים, שבוצעו לראשונה בעולם בבית החולים הדסה כאן בישראל, אפשר להגיד שתאי הגזע מהשלייה הצילו חיי אדם. אני מאמין שהטיפול טומן בחובו תקווה גדולה למטופלים שסובלים ממצבים שונים של כשל בתפקוד מח העצם ומקווה שהתרופה, לאחר שתאושר, תהיה זמינה בהקדם לכל חולה שזקוק לה".

סבינה פודבל, אנליסטית הביומד של לידר שוקי הון, הגיבה להודעה מצד החברה בשיחה עם Bizportal: "מדובר בחדשות מצויינות ומעודדות. קיבלנו היום עוד הוכחה לפוטנציאל של מוצרי החברה אך צריך לזכור כי הדרך עד לאישור התרופה היא עדיין ארוכה. צריך לעבור את הניסויים הקליניים ולטפל במספר רב יותר של חולים. ההודעה החיובית מהיום לא תקצר משמעותית את הזמן הדרוש למטרת השגת האישורים הרגולטוריים".